دات نت نیوک
X

خدمات پرستاری از سالمند در منزل

فعالیت‌های ورزشی مناسب سالمندان در منزل

رتبه بندی این مطلب:
3.6

امروزه یکی از مهم‌ترین عامل برای افزایش طول عمر، ورزش کردن و اهمیت به سلامتی جسمانی است. محققان و دانشمندان با انجام آزمایشات مختلف به این نتیجه رسیده اند که سالمندان در دوران پیری و میان سالی باید به‌طور منظم اگر تمرینات حتی در منزل داشته باشند، طول عمر بیشتری نسبت به برخی سالمندان دیگر دارند و بر این باورند که فعالت‌های ورزشی برای افراد در این سن بهترین دارو سلامتی می‌باشد. 
همانطور که می‌دانید سالمندی یکی از حساس‌ترین دوران‌های زندگی افراد می‌باشد و فعالیت‌های جسمی و روانی فرد کاهش پیدا می‌کند. بیشتر سالمندان در این سن دچار افسردگی می‌شوند و رفتارهای آنها با اطرافیان خود تغییر می‌کند. ورزش باعث جلوگیری از پیر شدن زودرس در افراد می‌شود و اگر در سن پایین تر شروع به انجام فعالیت‌های ورزشی داشته باشید، دوران سالمندی آسان تری سپری می‌کنید. افرادی که تحرک کمتری دارند، بیشتر دچار مریضی می‌شوند و همانطور که می‌دانید مریضی در سن سالمندی بسیار سخت و طاقت فرسا است. 

برای دریافت مشاوره های مربوط به انتخاب پرستار سالمند در منزل میتوانید به‌صورت شبانه روزی با شماره : 28111066-021 تماس حاصل فرمایید و رایگان از مشاوران ما راهنمایی بگیرید.

کدام ورزش‌ها برای سالمندان مناسب است؟

بهترین ورزش برای سالمندان در سن پیری و میانسالی ایروبیک است که شامل تمام حرکات کششی مناسب برای بدن می‌باشد. این ورزش برای سیستم قلبی، عروقی، عصبی و حالات روحی روانی فرد موثر است. همچنین ورزش غیرهوازی برای تقویت گروه خاصی از عضلات برای تقویت مفاصل انجام می‌شود، ولی عمده‌ترین ورزشی که برای سالمندان توصیه می‌شود ورزش‌های هوازی است. 
پیاده روی، شنا کردن و دوچرخه سواری به عنوان ورزش‌های سودمند به سالمندان پیشنهاد می‌شوند. سالمندان اگر بتوانند به مدت 30 دقیقه ورزش‌های هوازی مثل پیاده روی، را در بیشتر روزهای هفته یا هر روز هفته انجام بدهند بسیار سودمند خواهد بود. انجام ورزش‌های تحمل کننده وزن چون پیاده‌روی سبب افزایش تراکم استخوان می‌شود و ورزش‌های تقویت‌کننده عضلات بازکننده ستون فقرات پشت باعث بهبود خمیدگی قامت می شوند و ترکیب این دو به همراه ورزش‌های تعادلی و بهبود فضای داخل منزل و محیط کار از جمله مواردی است که می‌تواند به پیشگیری از زمین خوردن و شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان کمک کند.

 

چگونه باید ورز‌ش‌های مناسب در منزل را آغاز کنید؟

قبل از هر ورزش، سالمندان باید به مدت 5 دقیقه بدن خود را گرم کنند، آهسته راه رفتن و نرمش‌های سبک نیز برای گرم شدن و آماده شدن بدن برای انجام ورزش روزانه مناسب است. اگر سالمندی تا به حال ورزش نکرده است، بهتر است که آرام و آهسته ورزش کردن را آغاز کند و اکثرا با ورزش‌هایی آغاز کند که با انجام آن راحت‌تر است. آرام ورزش کردن سبب می‌شود که کمتر به خود آسیب بزند و در ابتدای کار مانع از دردهای عضلانی و مفصل می‌شود. پیاده روی یکی از بهترین ورزش‌ها برای آغاز کار است و می‌توان آرام آرام مدت و شدت آن را بالا برد.

 

توصیه‌های لازم برای انجام حرکات ورزشی در منزل

دقت در زمان شروع ورزش سالمندان بسیار مهم است. ضمن اینکه هر گونه ورزشی نیز برای این افراد مناسب نیست.
محیط انجام ورزش باید آرام و فرد سالمند باید پوشش مناسبی داشته باشد.
جلوگیری از تعریق و نوشیدن مایعات کافی مهم است تا فرد دچار کم آبی بدن نشود.
زمینی که فرد در آن پیاده‌روی می‌کند، نرم باشد و بهتر است سراشیبی نداشته باشد.
اگر سالمندان بیرون از خانه، مشکل دارند از تردمیل و دوچرخه ثابت استفاده کنند. ولی در کل به سالمندان توصیه می‌کنیم که حداقل هر روز 15 دقیقه ورزش کنند.
باید مشخص شود که کدام قسمت از بدن سالمندان دچار ضعف است که از وزنه‌های کوچک استفاه کنند و ورزش‌های تعادلی را نیز تحت نظر پزشک انجام دهند، مثلا راه رفتن در خط مستقیم به تعادل در راه رفتن کمک می‌کند.

شما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز با مشاوران ندای سلامت با شماره 28111066-021 تماس بگیرید و درخواست خدمات مورد نظر خود را بدهید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

Print

تعداد نمایش ها (7957)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x