دات نت نیوک
X

خدمات پرستاری از سالمند در منزل

4 مورد از مواردی که پرستار خصوصی سالمند هنگام استحمام سالمند باید رعایت کند

رتبه بندی این مطلب:
5.0

سالمندان باید از شوینده های بسیار ملایم مانند صابون یا شامپوهای بچه یا پدهای مخصوص شستشوی بدن استفاده کنند تا چربی نهفته موجود در سطح پوست را با دست خود از بین نبرند. زیرا جبران و بازسازی چربی از دست رفته به دلیل کهولت سن و ناتوانی بدن برای برگشت مواد از دست رفته بسیار دشوار می باشد. حتما شنیده اید که پدر یا مادرتان با تعجب از خشک شدن پوست دست و صورت خود حرف می زنند و می گویند در جوانی هرگز مجبور نبودند مرطوب کننده استفاده کنند. به خصوص آقایان میانسال و مسن که حس خوبی از چرب کردن دست و صورت یا دیگر قسمت های پوست خود ندارند؛ اغلب پوست دست هایشان خشک و ترک خورده است یا به دلیل خارش ناشی از خشکی و خاراندن مکرر دچار خراش و زخم هستند. 
اگر بگوییم ریشه بسیاری از این دردسرها در شیوه حمام کردن و رعایت نکردن برخی اصول قبل و بعد استحمام است و به راحتی می توانید از دست آن خلاص شوید، حتما تعجب خواهید کرد. بهتر است این شیوه حمام رفتن اصولی و سلامت را اجرا کنید تا خودتان ببینید چند درصد از مشکلات پوستی شما به خصوص خشکی و پیامدهای آن از بین می رود.

برای دریافت مشاوره‌های مربوط به انتخاب پرستار سالمند در منزل می‌توانید به‌صورت شبانه روزی با شماره : 28111066 - 021 تماس حاصل فرمایید و رایگان از مشاوران ما راهنمایی بگیرید.

1. تعداد استحمام در هفته

توصیه ما به افراد مسن و افرادی که پوست خشکی دارند هفته ای ۱ یا ۲ بار حمام است.  استحمام به خصوص اگر همراه با شستشوی پوست با مواد شوینده باشد باعث خشکی پوست می‌شود. حتی خود آب به تنهایی می‌تواند چربی پوست را که در سطح آن و برای حفاظت آب موجود در سلول های بافت پوست است، از بین ببرد. اگر روزانه دستهایتان را می‌شویید از آب خیلی گرم استفاده نکنید که این مشکل را به حداقل برسانید.

2. درجه آب را برای استحمام تنظیم کنید

به همه افراد چه جوان و چه پیر توصیه می‌شود هرگز با آب داغ دوش نگیرند اما این توصیه و تاکید در افراد مسن جدی تر است چرا که به دلیل بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی مخصوص سالمندی، پوست دستخوش تغییراتی می شود که نمی‌تواند به خوبی سال های گذشته، آب موجود در خود را حفظ کند. اگر پوست تان به صورت مکرر خشک می‌شود، به خصوص زمانیکه  در معرض باد قرار بگیرد یا با شوینده های مختلف در تماس باشد. حتما با آب ولرم دوش بگیرید و قبل از حمام کردن حتما دمای آب را بررسی کنیدکه خیلی داغ نباشد‌. بهتر است پیش از درآوردن لباس‌ها دمای آب را با ناحیه آرنج تان بررسی کنید. حتما این کار را بلد هستید و به یاد زمانی که دمای آب را برای حمام کردن بچه‌های کوچک آماده می‌کردید، می‌افتید.

3. استفاده از شوینده مناسب برای استحمام سالمندان

سالمندان باید از شوینده های بسیار ملایم مانند صابون یا شامپوهای بچه یا پن‌های مخصوص شستشوی بدن استفاده کنند تا چربی نهفته موجود در سطح پوست را با دست خود از بین نبرند. فرد سالمند نباید از لیف و کیسه های زبر استفاده کنند و پوست شان را به بهانه رفع خارش با لیف و کیسه بسایند. توجه کنید یکی از علل مهم خارش، خشکی بیش از حد پوست است. با تلاش برای حفظ رطوبت پوست به زودی از این خارش رها می‌شوید.

4. حوله مناسب سالمندان برای استحمام

جنس حوله فرد سالمند باید لطیف و ظریف باشد تا بافت خشن حوله باعث آزردگی پوست نشود، حتی همین حوله ظریف را نباید با خشونت روی پوست حرکت داد.چون به دلیل از بین رفتن بافت پوست در سالمندان ممکن است پوستشان آسیب ببیند  بهتر است پس از حمام و پوشیدن لباس‌ها، حوله را در محیطی خارج از حمام نگهداری کنید. اگر عادت دارید بعد از حمام حوله خیس را همانجا آویزان کنید، بهتر است بدانید محیط مرطوب حمام اصلا مناسب نیست و باید حوله در هوای آزاد پهن شود تا خوب خشک شود. بعد از خشک شدن می‌توانید آن را در کمد و کشو یا حتی محل خاصی که در حمام دارید، قرار دهید.  اگر حوله را در محیط حمام آویزان می‌کنید، بهتر است نزدیک شوفاژ و دور از توالت فرنگی یا ایرانی باشد. توجه کنید نگهداری حوله و توجه به بهداشت آن لازمه حفظ سلامت پوست شماست. بهتر است که بدانید رطوبت عامل مناسبی برای رشد میکروب‌ها و قارچ هاست. در محیط تاریک و گرم حمام سرعت تکثیر این قارچ و میکروب‌ها زیاد می‌شود.

 
شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز با مشاوران ندای سلامت با شماره 28111066-021 تماس بگیرید و درخواست خدمات مورد نظر خود را بدهید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

Print

تعداد نمایش ها (1205)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x