دات نت نیوک
X

خدمات پرستاری از کودک در منزل

درمان تنبلی چشم در کودکان

رتبه بندی این مطلب:
5.0

دلیل ایجاد تتنبلی چشم در کودک چیست ؟

هنگامی که بینایی یکی از چشم‌ها خوب باشد و دیگری خوب نباشد، چشمی که بینایی ضعیف تری دارد، چشم تنبل و یا (ضعف در بینایی) نامیده می‌شود. معمولا تنها یکی از چشم‌ها دچار تنبلی می‌شود ولی در برخی حالات ممکن است هر دو چشم به صورت هم زمان تنبل باشند. تنبلی چشم در۲ تا ۳ درصد از کودکان دیده می‌شود و بهترین زمان برای اصلاح این حالت دوران نوزادی یا اوایل کودکی است.
همه والدین باید بدانند از همان ماه‌های ابتدای تولد بینایی کودک باید مورد توجه قرار بگیرد تا اگر مشکلی در سیستم بینایی کودک باشد، به موقع تشخیص داده شده و درمان شود. تنبلی چشم یکی از انواع اختلالات بینایی است که بر اثر آن در یک چشم به ظاهر سالم، کاهش دید مرکزی بوجود می‌آید. در این حالت، گرچه ساختمان ظاهری چشم سالم است، اما دید چشم حتی با استفاده از عینک هم کامل نمی‌شود. به اختلال در عملکرد طبیعی چشم‌ها و عدم تکامل بینایی تنبلی چشم می‌گوییم. این بیماری ممکن است زمینه ارثی هم داشته باشد.

برای دریافت مشاوره مربوط به انتخاب پرستار خصوصی کودک می‌توانید بصورت شبانه روزی
با شماره : 28111066-021 بصورت رایگان از مشاوران ما راهنمایی بگیرید

علل ایجاد تنبلی چشم 

1. استرابیسم یا انحراف چشم:  تنبلی چشم اغلب به دنبال استرابیسم روی می‌دهد. در استرابیسم یا انحراف چشم‌ها، کودک برای فرار از دوبینی، از چشمی که بینایی بهتری دارد، استفاده می‌کند و در نتیجه چشم منحرف، تکامل نمی‌یابد و تنبل می‌شود.
2. عیوب انکساری یا ضعف بینایی: تنبلی چشم در عیوب انکساری چشم در زمانی که تصویر از یک چشم یا هر دو چشم غیر واضح باشد اتفاق می‌افتد. تنبلی چشم زمانی اتفاق می‌افتد که عیوب انکساری شامل دوربینی، نزدیک بینی یا آستیگماتیسم در یک چشم (در زمانی که چشم دیگر سالم است) و یا در دو چشم (در حالی که اختلاف قابل توجهی بین شماره دید دو چشم وجود دارد) پدید می‌آید. در این حالت چشم ضعیف‌تر تنبل می‌شود. وجود عیب انکساری شدید در دو چشم کودک ممکن است منجر به تنبلی هر دو چشم شود. تشخیص این نوع آمبلیوپی اصولاً دشوار می‌باشد، زیرا در این حالت ظاهر چشم‌ها طبیعی است و به نظر می‌رسد که دید کودک اشکالی ندارد.
3. انسداد مسیر بینایی یا کدورت در مسیر بینایی: عوامل مسدود کننده مسیر بینایی به مواردی مانند افتادگی پلک، آب مروارید، کدورت قرنیه و… گفته می‌شود. این مشکلات معمولاٌ شدیدترین حالت آمبلیوپی یا تنبلی چشم را در کودک ایجاد می‌کنند.

تشخیص تنبلی چشم در کودک

زمانی که کودک مشکل واضحی نداشته باشد و یا دچار انحراف واضح چشمی نباشد، تشخیص تنبلی چشم در کودک امکانپذیر نیست. پزشک متخصص بر اساس اختلاف قدرت بینایی بین دو چشم یا ضعف بینایی هر دو چشم کودک می‌تواند تنبلی چشم کودک را تشخیص دهد.
اندازه‌گیری قدرت بینایی در کودک، کار مشکلی است و چشم پزشک باید به وسیله روش‌های خاص از جمله بررسی چگونگی تمرکز و تعقیب کردن اشیاء توسط یک چشم در حالی که چشم دیگر پوشانده شده، قدرت بینایی کودک را تخمین بزند.
باید به این موضوع مهم هم توجه داشت که ضعف بینایی در یک چشم همیشه به معنای تنبلی چشم نمی‌باشد؛ زیرا گاهی ممکن است این مشکل با تجویز عینک اصلاح شود. برخی مواقع نیز سایر بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید، عفونت‌ها، تومورها و یا سایر اختلال‌های داخل چشم موجب کاهش بینایی هستند که اگر امکان درمان آنها وجود داشته باشد، دید کودک نیز اصلاح می‌شود.

درمان تنبلی چشم در کودک

کودک باید بیاموزد که از چشم ضعیف تر خود استفاده کند. این کار با قرار دادن پوشش بر روی چشم قوی‌تر به مدت چند هفته و یا چند ماه قابل انجام است. این شیوه موثرترین روش برای درمان تنبلی چشم است.
حتی وقتی که تنبلی اصلاح شد ممکن است برای اینکه جلوگیری شود از برگشت تنبلی چشم، استفاده از پوشش برروی چشم سالم برای مدت‌ها ضروری باشد.در موارد خاصی بر اساس تشخیص پزشک، به جای بستن چشم، می‌توان از قطره‌های چشمی یا عدسی‌های مخصوص که قادر به تار کردن بینایی چشم سالم‌تر هستند، استفاده کرد.
روش دیگر درمان تنبلی چشم، تحریک و فعال سازی چشم مبتلا با روش‌های مختلف است که روش «فعال درمان» نامگذاری شده است. این روش فقط در مطب و کلینیک ارتوپتیک قابل انجام است و نیاز به مراجعات متعدد دارد. موضوع مهم دیگر اینکه قبل از درمان تنبلی چشم، درمان مشکلات چشمی زمینه‌ای الزامی است؛ نمونه این درمان‌ها شامل اصلاح عیوب انکساری توسط عینک و درمان آب مروارید با عمل جراحی می‌باشد.

عوامل مؤثر در موفقیت درمان تنبلی چشم عبارتند از:

• شدت تنبلی چشم
• سن کودک در زمان شروع درمان
• علت بوجود آورنده آن
مشکلات عدم درمان تنبلی چشم
• ایجاد نقص بینایی شدید و دایمی در چشم تنبل
• از بین رفتن دید سه بعدی
• محرومیت از نعمت بینایی برای تمام عمر در صورت ابتلای چشم سالم به بیماری و یا آسیب جدی چشم است

شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز با مشاوران ندای سلامت با شماره 28111066-021 تماس بگیرید و مشخصات مورد نیاز خود را با ما در میان بگذارید و بصورت رایگان مشاوره بگیرید.

Print

تعداد نمایش ها (3291)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x